Na czym polega murowanie ogrodzeń?
Ogrodzenie to element, którego nie powinno zabraknąć na żadnej posesji. To właśnie ono odpowiada za bezpieczeństwo, a do tego zapewnia poczucie prywatności. Oprócz tego oznacza granice terenu posesji oraz pełni funkcje estetyczne. Pośród wielu rozwiązań, z których inwestorzy mogą wybierać, na uwagę zasługują między innymi ogrodzenia murowane. Czym się wyróżniają i kiedy warto się na nie zdecydować?
Budowa ogrodzeń murowanych
Zastanawiając się nad tym, jakie ogrodzenie sprawdzi się w przypadku konkretnej posesji, w pierwszej kolejności warto zapoznać się z charakterystyką dostępnych rozwiązań. Jeżeli chodzi o omawiane konstrukcje murowane, to wyróżniają się na tle siatek ogrodzeniowych czy innych produktów pod kilkoma względami. Często są budowane z cegieł elewacyjnych, a czasami z cegieł klinkierowych, betonowych bloczków albo z kamieni naturalnych. Jeżeli chodzi o budowę, to proces składa się z kilku etapów:
- określenia położenia konstrukcji przy pomocy sznurka,
- wykopania dołu na fundamenty,
- zalania dołu betonem,
- przygotowania szalunków (powinny mieć wysokość co najmniej 30 centymetrów),
- wykonania zbrojeń,
- pokrycia podmurówki warstwą izolacyjną,
- murowania bloczków,
- wykończenia (na przykład malowanie albo okładzina).
Kiedy warto zdecydować się na murowanie ogrodzenia?
Mnogość dostępnych rozwiązań sprawia, że trudno zdecydować się na konkretny materiał do budowy ogrodzenia. Jeżeli chodzi o omawiane ogrodzenia murowane, to warto zwrócić uwagę na to, że są trwałe, więc będą inwestycją na długie lata i niestraszne im będą trudne warunki pogodowe czy czynniki mechaniczne.
Konstrukcje murowane zapewnią również prywatność, zwłaszcza jeśli będą to ściany bez przęseł. Nie sposób nie wspomnieć również o walorach estetycznych. Niezależnie od wybranego rodzaju kamienia efekt z pewnością będzie wyjątkowy.